55ο Ράλι Ακρόπολις

Ενημέρωση



Όλη η αρθρογραφία για το Ράλι Ακρόπολις εδώ


Με 62 συμμετοχές το BP Ultimate Acropolis Rally 2008
25.04.08
Εκκίνηση στην ΑκρόποληZoom Κάτω από τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης θα πραγματοποιηθεί η τελετή εκκίνησης του BP Ultimate Acropolis Rally 2008! Ο χώρος που έδωσε το όνομά του στον εκ των μακροβιότερων αγώνων του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλλυ θα υποδεχτεί την Πέμπτη, 29 Μαΐου, στις 19:30 τα 62 πληρώματα που για τις επόμενες τρεις ημέρες θα ζήσουν την εμπειρία της συμμετοχής στον κλασικό πλέον ελληνικό γύρο του WRC.
Μεταξύ των 62 συμμετοχών, οι 17 αφορούν αυτοκίνητα WRC, οι 27 PWRC (τα περισσότερα από κάθε άλλο γύρο του θεσμού το 2008) και οι 18 ιδιωτικές συμμετοχές.

Η πρώτη ανακοίνωση για το BP Ultimate Ράλλυ Ακρόπολις
17.03.08
BP Ultimate Ράλλυ Ακρόπολις Η διοργάνωση του εθνικού μας αγώνα για το 2008 θα γίνει με κέντρο το στρατιωτικό αεροδρόμιο του Τατοΐου όπως ανακοινώθηκε σήμερα στο επίσημο website. Και φέτος η επιλογή των ειδικών διαδρομών θα είναι γύρω από την Αθήνα.
Δείτε την πρώτη ανακοίνωση της οργάνωσης από το website του αγώνα.

Πρόγραμμα


Δευτέρα 31 Mαρτίου Eναρξη συμμετοχών
  Δημοσίευση Συμπληρωματικού Kανονισμού
   
Tετάρτη 9 Aπριλίου Λήξη αιτήσεων για άδεια ραδιοσυχνότητας
   
Tετάρτη 23 Aπριλίου Λήξη συμμετοχών
   
Tετάρτη 30 Απριλίου Δημοσίευση πίνακα συμμετεχόντων με αριθμούς συμμετοχής
  δεκτών από την Oργάνωση (υπόκειται σε έγκριση της FIA)
  Λήξη αιτήσεων για προσωπικές τηλεφωνικές συνδέσεις
  Λήξη διαπιστεύσεων εθνικών ΜΜΕ
   
Παρασκευή 2 Mαΐου Δημοσίευση road book και Rally Guide 2
   
Tετάρτη 7 Mαΐου Λήξη παραγγελίας βενζίνης FIA
  Λήξη διαπιστεύσεων διεθνών ΜΜΕ
   
Παρασκευή 16 Mαΐου Λήξη αιτήσεων για συνεχόμενο χώρο service
   
Tετάρτη 21 Mαΐου Λήξη αιτήσεων για άδεια πτήσης ελικοπτέρων
  Aνοίγει το service park για τς ομάδες του WRC στο Τατόι
   
Kυριακή 25 Mαΐου Aνοίγει το service park για τους υπόλοιπους αγωνιζόμενους στο Τατόι
   
Δευτέρα 26 Mαΐου  
9:00 Ανοίγει το κέντρο του αγώνα και η γραμματεία στο Τατόι
10:00 - 21:00 Εγγραφές αναγνωρίσεων
10:00 - 21:00 Εναρξη διοικητικού ελέγχου / Παραλαβή υλικών
   
Tρίτη 27 Mαΐου  
08:00 - 20:00 Εναρξη αναγνωρίσεων
09:00 - 21:00 Διοικητικός έλεγχος / Παραλαβή υλικών
14:00 Aνοίγει το Γραφείο Διαπιστεύσεων
TBA Παραλαβή συστήματος ασφαλείας της FIA
   
Tετάρτη 28 Mαΐου  
08:00 - 20:00 Λήξη αναγνωρίσεων
8:00 Aνοίγει το Kέντρο Tύπου
08:00 - 14:00 Λήξη διοικητικού ελέγχου / Παραλαβή υλικών
TBA Παραλαβή συστήματος ασφαλείας της FIA
10:00 - 13:30 Σφραγίσεις εξαρτημάτων αυτοκινήτων FIA 1 οδηγών
13:00 - 14:00 Eλεγχος βάρους αυτοκινήτων FIA 1 οδηγών
15:00 - 21:00 Tεχνικός έλεγχος / σφραγίσεις εξαρτημάτων αυτοκινήτων FIA 2, FIA 3 & μη FIA οδηγών
   
Πέμπτη 29 Mαΐου  
08:00 - 10:00 Shakedown FIA 1 και FIA 2 οδηγών
10:00 - 12:00 Shakedown FIA 1, FIA 2 και FIA 3 οδηγών
13:30 Συνέντευξη Τύπου πριν τον αγώνα
15:00 Πρώτη συνεδρίαση Αγωνοδικών
16:30 Ανακοίνωση πίνακα εκκινούντων για την 1η Μέρα και την επανεκκίνηση της 1ης Μέρας
19:00 Εκκίνηση 1ης Μέρας - Yπερειδική ΤΑΤΟΙ 1
ΤΒΑ Συνάντηση πιλότων ελικοπτέρων
   
Παρασκευή 30 Mαΐου  
22:30 Ανακοίνωση πίνακα εκκινούντων για τη 2η Μέρα
   
Σάββατο 31 Mαΐου  
22:15 Ανακοίνωση πίνακα εκκινούντων για την 3η Μέρα
   
Kυριακή 1 Iουνίου  
15:00 Aπονομή
15:30 Τελική Συνέντευξη Τύπου
15:30 Τελικός τεχνικός έλεγχος
18:30 Ανακοίνωση προσωρινής τελικής κατάταξης

Tο Kέντρο του Aγώνα, το Service Park, το Kέντρο Tύπου, οι Yπερειδικές και όλες οι πιο πάνω δραστηριότητες θα οργανωθούν στο Στρατιωτικό Αεροδρόμιο Τατοίου


Ωράρια


SS
Ειδική
χλμ
ωράριο
πρώτου
1η ημέρα - Πανηγυρική εκκίνηση - Πέμπτη 29 Μαΐου
1 SSS Τατόι 1
4,00 19:00
       
1η ημέρα - Παρασκευή 30 Μαΐου
  Service A In   08:00
  Service A Exit   08:15
2 Σχηματάρι 1
11,57 09:16
3 Θήβα 1
23,76
10:04
4 Ψάθα 1 17,41 11:27
       
  Service B In   13:09
  Service B Exit   13:39
5 Σχηματάρι 1 11,57 14:40
6 Θήβα 1 23,76 15:28
7 Ψάθα 1 17,41 16:51
8 SSS Τατόι
4,00 18:18
  Service C In FLEXI SERVICE 45'
   
       
2η ημέρα - Σαββάτο 31 Μαΐου
  Service D In   08:30
  Service D Exit   08:45
9 Άγιοι Θεόδωροι 1
32,16 09:58
10 Πισσιά 1
16,60 10:41
11 Αγία Τριάδα 1
10,80 12:09
       
  Service E In   13:27
  Service E Exit   13:57
12 Άγιοι Θεόδωροι 1 32,16 15:10
13 Πισσιά 2
16,60 15:53
14 Αγία Τριάδα 2 10,80 17:21
  Service F In FLEXI SERVICE 45'
   
       
3η ημέρα - Κυριακή 1η Ιουνίου
  Service G In   05:50
  Service G Exit   06:05
15 Αυλώνας 1
20,00
06:48
16 Ασσωπία 1
17,87
07:27
17 Αγία Σωτήρα 1 15,20 08:30
       
  Service H In   09:59
  Service H Exit   10:29
18 Αυλώνας 2
20,00 11:12
19 Ασσωπία 2
17,87 11:51
20 Αγία Σωτήρα 2
15,20 12:54
21 SSS Τατόι 2
4,00 14:30
  Service I In   14:45
  Service I Exit   14:55
       
  Τερματισμός   15:03

Χάρτες


1η ημέρα
day1.jpg

2η ημέρα
day2.jpg

3η ημέρα
day3.jpg

Χάρτης Αθήνας
ahtina.jpg

Συμμετοχές



Comp. No   ENTRANT NAT. CREW NAT. CAR Gr/Cl FIA Pr/ty
1 1 M CITROEN TOTAL WRT F LOEB Sebastien - ELENA Daniel F / MC CITROEN C4 A/8 P1
2 2 M CITROEN TOTAL WRT F SORDO Dani - MARTI Marc E / E CITROEN C4 A/8 P1
3 3 M BP FORD ABU DHABI WORLD RALLY TEAM GB HIRVONEN Mikko - LEHTINEN Jarmo FIN / FIN FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
4 4 M BP FORD ABU DHABI WORLD RALLY TEAM GB LATVALA Jari-Matti - ANTTILA Miikka FIN / FIN FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
5 5 M SUBARU WORLD RALLY TEAM GB SOLBERG Petter - MILLS Philip N / GB SUBARU Impreza WRC 07 A/8 P1
6 6 M SUBARU WORLD RALLY TEAM GB ATKINSON Chris - PREVOT Stephane AUS / B SUBARU Impreza WRC 07 A/8 P1
7 7 M STOBART VK M-SPORT FORD RALLY TEAM GB GALLI Gigi - BERNACCHINI Giovanni I / I FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
8 8 M STOBART VK M-SPORT FORD RALLY TEAM GB SOLBERG Henning - MENKERUD Cato N / N FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
9 9 M MUNCHI'S FORD WORLD RALLY TEAM RA VILLAGRA Federico - PEREZ COMPANC Jorge RA / RA FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
10 10 M MUNCHI'S FORD WORLD RALLY TEAM RA VOVOS Aris - ''EL-EM'' GR / GR FORD Focus RS WRC 07 A/8 P1
11 11 M SUZUKI WORLD RALLY TEAM J GARDEMEISTER Toni - TUOMINEN Tomi FIN / FIN SUZUKI SX4 A/8 P1
12 12 M SUZUKI WORLD RALLY TEAM J ANDERSSON Per-Gunnar - ANDERSSON Jonas S / S SUZUKI SX4 A/8 P1
13 14   BP FORD ABU DHABI WORLD RALLY TEAM GB AL QASSIMI Khalid - ORR Michael UAE / GB FORD Focus RS WRC 07 A/8 P2
14 15   WORLD RALLY TEAM ESTONIA EE AAVA Urmo - SIKK Kuldar EE / EE CITROEN C4 A/8 P2
15 16   STOBART VK M-SPORT FORD RALLY TEAM GB WILSON Matthew - MARTIN Scott GB / GB FORD Focus RS WRC 07 A/8 P2
16 17   ADAPTA AS N OSTBERG Mads - UNNERUD Ole Kristian N / N SUBARU Impreza WRC 07 A/8 P2
17 18   RAUTENBACH CONRAD ZW RAUTENBACH Conrad - SENIOR David ZW / GB CITROEN C4 A/8 P2
 
               
18 31   SUBARU TEAM ARAI J ARAI Toshihiro - MACNEALL Glenn J / AUS SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
19 32   BALDACCI MIRCO I BALDACCI Mirco - AGNESE Giovanni RSM / I MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
20 33   PROKOP MARTIN CZ PROKOP Martin - TOMANEK Jan CZ / CZ MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
21 34   LINARI GIANLUCA I LINARI Gianluca - GREGORIANI Paolo I / I SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
22 35   NOVIKOV EVGENY RUS NOVIKOV Evgeny - CHUMAK Dmitry RUS / RUS MITSUBISHI Lancer EVO 9 N/4 P3
23 36   BRYNILDSEN EYVIND N BRYNILDSEN Eyvind - ANDERSSON Maria N / S MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
24 37   AUTOTEK CY PAVLIDES Spyros - GIRAUDET Denis CY / F SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
25 38   ORION WORLD RALLY TEAM JO FARRAH Amjad - ARENA Nicola JO / I MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
26 39   QMMF QA AL-ATTIYAH Nasser - PATTERSON Chris QA / GB SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
27 40   ERRANI TEAM GROUP I BALDACCI Loris - POLLET Rudy RSM / I MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
28 41   RED BULL RALLYE TEAM A AIGNER Andreas - WICHA Klaus A / D MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
29 42   RED BULL RALLYE TEAM A SOUSA Bernando - MAGALHAES Carlos P / P MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
30 43   SUBARU RALLY TEAM RUSSIA RUS VERTUNOV Evgeniy - TROSHKIN Georgy RUS / RUS SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
31 44   GABOKO RALLY TEAM H MAYER Gabor - TAGAI Robert H / H SUBARU Impreza WRX Sti N12 N/4 P3
32 45   MOTORING CLUB 1 I JEREB Andrej - KACIN Miran SLO / SLO SUBARU Impreza WRX Sti N12 N/4 P3
33 46   MOTORING CLUB 2 I KETOMAA Jari - TEISKONEN Miika FIN / FIN SUBARU Impreza WRX Sti N14 N/4 P3
34 48   RED WINGS MOSCOW REGION RALLY TEAM RUS AKSAKOV Evgeny - KORNILOV Aleksandr RUS / EE MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
35 49   SCUDERIA RUBICONE CORSE I CAMPEDELLI Simone - FAPPANI Danilo I / I MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
36 50   RALLIART ITALY I ARAUJO Armindo - RAMALHO Miguel P / P MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
37 51   INDONESIA RALLY TEAM RI AKSA Subhan - MBOI Hendrik RI / RI MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
38 52   RALLIART NEW ZEALAND NZ HANNINEN Juho - MARKKULA Mikko FIN / FIN MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
39 53   PRO RACE RALLY I NITTEL Uwe - WENZEL Michael D / D MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
40 54   SUBARU RALLY TEAM INTERNATIONAL USA PASTRANA Travis - RINGER Derek USA / GB SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
41 55   PEUGEOT SPORT SWEDEN S SANDELL Patrik - AXELSSON Emil S / S PEUGEOT 207 S2000 N/4 P3
42 56   ADVAN-PIAA RALLY TEAM J NUTAHARA Fumio - BARRITT Daniel J / GB MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
43 57   WORLD RALLY TEAM ESTONIA EE RAUAM Martin - KUTT Silver EE / EE MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4 P3
44 58   TEAM SIDVIN INDIA IND KUMAR Naren - BEECH Nicky IND / GB SUBARU Impreza WRX Sti N14 N/4 P3
45 59   HATZITSOPANIS PANAYIOTIS GR HATZITSOPANIS Pan. - ANDRIKOPOULOS Andreas GR / GR SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
46 60   ATHANASSOULAS LABROS GR ATHANASSOULAS Labros - ZAKHEOS Nikolaos GR / GR SUBARU Impreza WRX Sti N/4 P3
 
               
47 61   NASSOULAS DIMITRIS GR NASSOULAS Dimitris - PATRIKOUSSIS Mihalis GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4  
48 62   HELLENIC POLICE GR NIORAS Grigoris - GOUSSETIS Anastasios GR / GR SUBARU Impreza WRX Sti N12 N/4  
49 63   PANAGIOTOPOULOS EMMANUEL GR PANAGIOTOPOULOS Emm.- GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4  
50 64   APOSTOLOU KONSTANTINOS GR APOSTOLOU Konstantinos - KIKIZAS Stavros GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 6 A/8  
51 65   AL RAJHI JAZEED SA AL RAJHI Jazeed - LANCASTER Steve SA / GB SUBARU Impreza WRX Sti N12 N/4  
52 66   WIMMER ANDREAS A WIMMER Andreas - KOLBACH Michael A / D SUBARU Impreza WRX Sti N/4  
53 67   ZISSIS PANAYIOTIS GR ZISSIS Panayiotis - ZISSIS Vassilis GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 9 N/4  
54 68   TSILIS ATHANASIOS GR TSLILIS Athanasios - AHTIDAS Emmanouel GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 8 N/4  
55 69   ATHANASSIOU ELIAS GR ATHANASSIOU Elias - IAKOVIDIS Pantelis GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 8 N/4  
56 70   CENEDESE MORENO I CENEDESE Moreno - PISANO Carlo I / I MITSUBISHI Lancer N/4  
57 71   GAZETAS DIONISSIS GR GAZETAS Dionissis - TRIANDAFYLLOY Panayiotis GR / GR MITSUBISHI Lancer Evo 7 A/8  
58 72   VASSILIS DIMITRIS GR VASSILIS Dimitris - VARSOS Haralambos GR / GR SUBARU Impreza 555 N/4  
59 73   KALTSOUNIS HARIS GR KALTSOUNIS Haris - PAPAGEORGIOU Thanos GR / GR OPEL Corsa Super 1600 A/6  
60 74   PYROSVESTIKO SOMA GR ZOUNIS Ioannis - DEMERTZIS Spyros GR / GR MG Rover 25 A/6  
61 75   LADOGIANNIS GRIGORIS GR LADOGIANNIS Grigoris - LADOGIANNIS Nikolaos GR / GR FIAT Seicento A/5  
62 76   ANGELETOS DIMITRIS GR ANGELETOS Dimitris - KOLLIAS Ioannis GR / GR TOYOTA Yaris A/5