Με συγκομιδή μόλις τεσσάρων βαθμών έκλεισε το δεύτερο γύρο του Ιταλικού πρωταθλήματος Formula 3 στην πίστα του Magione ο Στέφανος Καμιτσάκης. Ο Έλληνας οδηγός δεν κατάφερε να μετουσιώσει την 6η θέση στο grid στα προσδοκώμενα αποτελέσματα με συνέπεια να χάσει έδαφος στην μάχη του τίτλου.
Η εκκίνηση του πρώτου αγώνα καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την ημέρα για τον Καμιτσάκη αφού έχασε δυο θέσεις από τους Marco Zipoli και Salvatore Cicatelli πέφτοντας 8ος. Μπροστά, ο poleman Zampieri έχασε την μάχη της πρώτης στροφής και έστριψε 4ος πίσω από τους Campos Hull, Campana και Sanchez. Στον 2ο γύρο ο Καμιτσάκης κατόρθωσε να περάσει τον Cicatelli και στους επόμενους τρεις γύρους ήταν ότι πιο γρήγορο στην πίστα φτάνοντας τον Zipoli. Όμως ο οδηγός της Team Ghinzani άντεξε στην πίεση από τον ξεκάθαρα ταχύτερο αντίπαλό του και κράτησε την “χρυσή” 6η θέση μέχρι τον προτελευταίο γύρο. Εκεί ο Zampieri έκανε ακόμη ένα λάθος χάνοντας το φρενάρισμα και ταυτόχρονα θέσεις από τους Castellacci και Zipoli. Παρόλα αυτά κατόρθωσε να επανέλθει στην πίστα μπροστά από τον Καμιτσάκη και να κρατήσει την 6η θέση στον τελευταίο γύρο οδηγώντας αμυντικά. Τον αγώνα κέρδισε ο Campos Hull, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Campana και Sanchez.

Η ατυχία συνεχίστηκε στον δεύτερο αγώνα αφού στην εκκίνηση το ακινητοποιημένο Mygale του Sanchez ανάγκασε τον Καμιτσάκη να βγει εκτός πίστας και να πέσει στην 11η θέση. Ο οδηγός της RC Motorsport κατάφερε να πάρει πίσω δυο από τις χαμένες θέσεις μέχρι τη στιγμή που οι ουρανοί άνοιξαν. Η βροχή ήταν αρκετά δυνατή και έτσι η ομάδα πήρε το ρίσκο να καλέσει τον οδηγό της στα pits για αλλαγή ελαστικών. Παρά το ότι το pit stop δεν ήταν αρκετά γρήγορο, ο Καμιτσάκης ήταν σημαντικά ταχύτερος από αυτούς που είχαν μείνει με σλικ στη βρεγμένη πίστα και έτσι άρχισε να ανακάμπτει. Δυστυχώς, ενώ είχε επανέλθει στην 9η θέση, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει όταν η τρόμπα βενζίνης στην Dallara του παρέδωσε το πνεύμα. Τον αγώνα κέρδισε ο Zampieri που εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την pole position, τερματίζοντας εμπρός από τους Campana και Zipoli.

Με την νίκη του αυτή ο Zampieri διατήρησε την πρωτοπορία στη βαθμολογία με 48 βαθμούς, οριακά εμπρός από τον Campos Hull που επίσης ρίσκαρε αλλαγή ελαστικών στο δεύτερο αγώνα τερματίζοντας τελικά 6ος. Ο Καμιτσάκης υποχώρησε δυο θέσεις και πλέον βρίσκεται στην 7η με 23 βαθμούς. Επόμενος σταθμός του πρωταθλήματος είναι το Mugello το διήμερο 20 και 21 Ιουνίου.