Deila - Botto Ο 2ος γύρος του Ιταλικού Κυπέλλου Ασφάλτου (Trofeo Rally Asfalto - TRA), ολοκληρώθηκε με μεγάλους νικητές τους Deila-Botto με Peugeot 206 WRC της Grifone. Το Κύπελλο Ασφάλτου Ιταλίας συγκεντρώνει πάντα σημαντικό αριθμό αυτοκινήτων όλων των κατηγοριών (WRC, S2000, S1600, R3, Super N) με πολύ καλά πληρώματα. Xαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι στον αγώνα συμμετείχαν 8 WRC, 12 Super N, 1 S2000, 12 S1600, και 22 R3, ανάμεσα στα υπόλοιπα αυτοκίνητα. Ο Deila έκανε μια από τις πλέον σποραδικές εμφανίσεις του και έδειξε ότι συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Ενημέρωση

Silva - Pina Αρκετοί θυμόμαστε τις "επικές" μάχες με τον τότε ομόσταυλό του Renato Travaglia, στο πρωτάθλημα F2 που λάμβανε χώρα παράλληλα με το Πρωτάθλημα Ιταλίας την δεκαετία του 90, με τα Peugeot 306 Maxi. Eπίσης παλαιότερα διατέλεσε και οδηγός του πασίγνωστου Jolly Club με τις Lancia Delta HF Integrale που τον οδήγησε στον Ιταλικό τίτλο το 1992. Αν και τα χρόνια περάσαν, ο Deila πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε πληρώματα με, ομολογουμένως, πολύ πιο σύγχρονα WRC. Xαρακτηριστικό ότι κέρδισε τις 6 από τις 8 ε.δ. του αγώνα!

Σχεδόν 55'' πίσω του, βρέθηκαν οι περσυνοί Κυπελλούχοι του TRA, Silva-Pina με Peugeot 307 WRC (ex-BSA). Προηγήθηκαν στην 1η ε.δ., αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των νικητών και το μόνο που κατάφεραν ήταν να κερδίσουν ακόμα μια ε.δ.. Στην 3η θέση, άλλα 20'' πίσω, οι Re-Bariani με μια Citroen Xsara WRC. Ήταν μόλις ο 2ος αγώνας για το πλήρωμα με το νέο τους αυτοκίνητο και ακόμα προσπαθούν να προσαρμοστούν σε αυτό. Παρ' όλα αυτά είχαν εκπληκτική μάχη για την 3η θέση με τους Porro-Brusadelli με το (ex-works 2006) Ford Focus WRC. Μετά και την τελευταία ε.δ. το χρονόμετρο έγραψε συνολικό χρόνο 1.21'11''1 και για τα 2 πληρώματα. Η 3η θέση πήγε τελικά στο πλήρωμα της Xsara WRC καθώς στην 1η ε.δ. του αγώνα σημείωσαν καλύτερο χρόνο.

Αρκετά πίσω τους, στην 5η θέση, βρέθηκε ακόμα ένα Peugeot 307 WRC, με πλήρωμα τους Oldrati-Fappani, ενώ για μόλις 15'' στην 6η θέση βρέθηκαν οι νικητές της κατηγορίας Ν, και γνωστοί μας από το Πρωτάθλημα Ράλλυ Ιταλίας, Cantamessa-Biondi με ένα Mitsubishi Lancer Evo9 της MRT by Nocentini.

Στην 7η θέση τερμάτισαν οι Bernardelli-Romei, οι οποίοι κέρδισαν και την κατηγορία των S2000, οδηγώντας ένα Fiat Grande Punto S2000 της Τrico Motor Sport, ενώ στην 8η θέση και νικητές της κατηγορίας των S1600, οι Michelini-Perna με Renault Clio S1600 της Μovisport. Tην πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Di Benedetto-Michelet με ένα Mitsubishi Lancer Evo9 και οι Gasperetti-Ferrari με Renault Clio R3, oι οποίοι κέρδισαν και την κατηγορία R3.

Επόμενος αγώνας του ΤRA, στις 4 Mαίου, με το Rally Valle d' Aosta.