1.	Μεγάλοι νικητές του αγώνα οι Μανόλης Αλεξάκης – Γιώργος Αρετάκης Δυνατές μάχες, πλούσιο θέαμα, μεγάλη προσέλευση κόσμου και άψογη οργάνωση ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του 4ου αγώνα της χρονιάς για το Έπαθλο οδηγών – συνοδηγών Rally Sprint Κρήτης, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Οκτωβρίου, στη διαδρομή Σεληνάρι – Βραχάσι.
Εκπληκτική εμφάνιση και πρωτιά στα δίλιτρα, από τους Μανόλη Κυριανιτάκη - Γιώργο Χριστοδουλάκη Στον αγώνα, που διοργάνωσε ο Αγωνιστικός Όμιλος Λασιθίου με την υποστήριξη της πιτσαρίας "Al Dente", είχαν δηλώσει συμμετοχή 31 πληρώματα, εκκίνησαν 27 και τερμάτισαν 26.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στην κορυφή με δύο πληρώματα της μεγάλης κατηγορίας να πετυχαίνουν ίδιο συνολικό χρόνο. Νικητές λόγω καλύτερου χρόνου στο πρώτο σκέλος στέφθηκαν οι Μανόλης Αλεξάκης – Γιώργος Αρετάκης με Mitsubishi Evo και 2οι οι Γιάννης Ρουσάκης – Γιώργος Ράικος με Renault Clio Williams. Στην 3η θέση της γενικής και της μεγάλης κατηγορίας βρέθηκαν οι Γιάννης Παπαδοκωσταντάκης – Σταύρος Κλαριδόπουλος με Mitsubishi Evo ενώ μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου πίσω τους βρέθηκαν οι Μανόλης Κυριανιτάκης – Γιώργος Χριστοδουλάκης με VW Golf Gti, που ήταν και νικητές στα δίλιτρα.

2οι στα δίλιτρα τερμάτισαν οι Άγγελος Σφίγγας – Δημήτρης Βιτσαξάκης με Peugeot 106 Kit Car και 3οι οι Νίκος Δανελάκης – Μιχάλης Μανιαδάκης με ίδιο αυτοκίνητο. Άτυχοι σ’ αυτή την κατηγορία στάθηκαν οι Γιώργος Αναπολιωτάκης – Αλέκος Χαλκιαδάκης με Seat Ibiza Kit Car που εγκατέλειψαν στο δεύτερο σκέλος με πρόβλημα στα ηλεκτρικά.

Στην κατηγορία των 1600 κυβικών επικράτησαν άνετα οι Γιώργος Περουλάκης – Γιώργος Ζωφάκης που για άλλη μία φορά οδήγησαν στο όριο και χωρίς λάθη το Honda Civic, 2οι τερμάτισαν οι Γιάννης Δαμιανάκης – Στέλλα Ρουσάκη με Peugeot 106 Rallye ενώ στη μάχη της 3ης θέσης επικράτησαν οι Βαγγέλης Παρθενιάδης – Κώστας Χατζάκης με Citroen Saxo VTS, μόλις τρία δέκατα του δευτερολέπτου μπροστά από τους Κυριάκο Μιχαηλάκη – Γιώργο Ανδριαννάκη με Peugeot 106 Rallye.

Άτυχοι της κατηγορίας ήταν οι Κώστας Ορφανουδάκης – Λευτέρης Σαλμάνης με Peugeot 106 Rallye που έσπασαν μοτέρ λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό και τερμάτισαν σπρώχνοντας το αυτοκίνητο, χάνοντας περίπου μισό λεπτό και οι Χάρης Ζαχαριουδάκης – Βασίλης Πετούσης με ίδιο αυτοκίνητο που αντιμετώπισαν πρόβλημα με τα ηλεκτρικά στο πρώτο σκέλος και καθυστέρησαν πάνω από πέντε λεπτά μέσα στη διαδρομή μέχρι να το επισκευάσουν.

Στην κατηγορία των 1400 κυβικών οι Γιώργος Ιωαννίδης – Παναγιώτης Κτιστάκης με Citroen AX πέτυχαν μία άνετη νίκη, αφήνοντας 2ους τους Σταύρο Σταυρουλάκη – Γιώργο Μεγαλακάκη με Suzuki Swift Gti και 3ους τους Λευτέρη Καρδαμάκη – Λευτέρη Σαρρή με Toyota Yaris.

Αναλυτικά αποτελέσματα και φωτογραφίες του αγώνα θα βρείτε στην ιστοσελίδα των αγώνων της Κρήτης Cretan Racing News (www.crn.gr).

Επόμενος αγώνας για το Παγκρήτιο έπαθλο Rally Sprint, το 29ο Rally Κρήτης που προσμετράει με συντελεστή 2 και θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Οκτωβρίου, με διοργάνωση από τον Α.Ο. Κρήτης.