Μεγάλοι νικητές του αγώνα οι Γιάννης Παπαδοκωσταντάκης - Σταύρος Κλαριδόπουλος. Με επιτυχία αλλά και απρόοπτα πραγματοποιήθηκε ο προτελευταίος αγώνας της χρονιάς για το Έπαθλο οδηγών – συνοδηγών Rally Sprint Κρήτης, την Κυριακή 18 Νοεμβρίου. Τον αγώνα διοργάνωσε, με άψογο όπως πάντα τρόπο, η Αθλητική Λέσχη Αυτοκινήτου Χανίων με την υποστήριξη του κοσμικού κέντρου "ΚΟΝΤΑΡΟΣ", στη διαδρομή Βρύσες - Καλαμίτσι Αλεξάνδρου στην περιοχή του Αποκόρωνα. Είχαν δηλώσει συμμετοχή 27 πληρώματα, εκκίνησαν 24 και τερμάτισαν 23.
Οι Λευτέρης Καρδαμάκης - Λευτέρης Σαρρής 2οι στα

Ο καιρός έπαιξε τα δικά του παιχνίδια, αφού το πρωί ξεκίνησε με λιακάδα, την ώρα που ξεκινούσε ο αγώνας συννέφιασε και μετά τα πρώτα πέντε αυτοκίνητα άρχισε η βροχή κάνοντας δύσκολη τη ζωή όλων, κάτι που ευτυχώς δεν κράτησε πολύ ώρα. Στη συνέχεια υπήρξε και μία, περίπου εικοσάλεπτη, διακοπή αφού το Νο 17 οι Πατσουράκης Μπάμπης - Δρακάκης Κώστας με VW Golf GTI, είχαν μία έξοδο ευτυχώς ανώδυνη για αυτούς, όμως αρκετά επώδυνη για το αυτοκίνητο. Η διακοπή αυτή ήταν αρκετή ώστε να στεγνώσει εντελώς ο δρόμος και να συνεχιστεί ο αγώνας ομαλά.

Μεγάλοι νικητές του αγώνα και της μεγάλης κατηγορίας οι Παπαδοκωσταντάκης Γιάννης - Κλαριδόπουλος Σταύρος με Mitsubishi Carisma Evo και πίσω τους βρέθηκαν οι Αλεξάκης Μανόλης - Αρετάκης Γιώργος με Mitsubishi Lancer Evo. Στη μάχη της 3ης θέσης για τη μεγάλη κατηγορία επικράτησαν οι Μιχαηλάκης Στέλιος - Γιανούτσος Κώστας με Subaru Impreza STi, αφήνοντας ένα δευτερόλεπτο πίσω τους Κορακάκη Δημήτρη - Ντιγριντάκη Μανόλη. Στη βαθμολογία της μεγάλης κατηγορίας προηγείται ο Παπαδοκωσταντάκης με 149 βαθμούς, ακολουθεί ο Αλεξάκης με 130 και στην 3η θέση βρίσκεται ο Ξηρός με 72.

Στα δίλιτρα, όπου όλοι αγωνίστηκαν στο πρώτο σκέλος με βρεγμένο δρόμο, επικράτησαν άνετα οι Αναπολιωτάκης Γιώργος - Χαλκιαδάκης Αλέκος με Seat Ibiza Kit Car, οι οποίοι να σημειώσουμε ότι στο δεύτερο σκέλος που αγωνίστηκαν σε στεγνό, πέτυχαν τον απόλυτο χρόνο διαδρομής. Ακολούθησαν οι Κυριανιτάκης Μανόλης – Χριστοδουλάκης Γιώργος με VW Golf GTI και 3οι τερμάτισαν οι Μανινάκης Αρτέμης - Κοκκινάκης Νεκτάριος με Renault Clio Williams. Στην κορυφή της βαθμολογίας στα δίλιτρα βρίσκεται ο Κυριανιτάκης με 122 βαθμούς, ακολουθεί ο Περάκης με 71 και 3ος είναι ο Κτιστάκης με 65.

Στη μάχη της κατηγορίας των 1600ων κυβικών επικράτησαν οι Περουλάκης Γιώργος - Ζωφάκης Γιώργος με Honda Civic, αφήνοντας μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω τους Τσιχλάκη Νεκτάριο - Κατερινάκη Ξενοφώντα με Peugeot 106 Rallye ενώ 3οι τερμάτισαν οι Φουντουλάκης Σταμάτης - Γονάκης Γιώργος με ίδιο αυτοκίνητο.

Στη βαθμολογία προηγείται ο Περουλάκης με 120 βαθμούς, ακολουθεί ο Ορφανουδάκης με 99 και 3ος είναι ο Ανταλουδάκης με 73.

Στην κατηγορία μέχρι 1400 cc νικητές ήταν οι Σταυρουλάκης Σταύρος - Μεγαλακάκης Γιώργος με Suzuki Swift GTI, ακολούθησαν οι Καρδαμάκης Λευτέρης - Σαρρής Λευτέρης με Toyota Yaris και 3οι οι Πουλάκης Μιχάλης - Κατσάφαρος Γιώργος με ίδιο αυτοκίνητο. Στη βαθμολογία είναι μπροστά ο Σταυρουλάκης με 104 βαθμούς και ακολουθούν ο Καρδαμάκης με 79 και ο Πουλάκης με 70.

Αναλυτικά αποτελέσματα και φωτογραφίες του αγώνα, καθώς και αναλυτικές βαθμολογίες του Επάθλου Sprint Κρήτης θα βρείτε στην ιστοσελίδα των αγώνων της Κρήτης, Cretan Racing News (www.crn.gr )

Τον επόμενο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς για το Έπαθλο Sprint Κρήτης, θα διοργανώσει η Ρεθεμνιώτικη Λέσχη Αυτοκινήτου την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου, στη διαδρομή Ρούπες - Αρκάδι.