Bebenek-Bebenek Oλοκληρώθηκε ο 4ος γύρος του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ, το 65ο Ράλλυ Πολωνίας, που διεξήχθη σε αμιγώς χωμάτινες ε.δ.. Μεγάλοι νικητές αναδείχτηκαν οι Bebenek-Bebenek με ένα Mitsubishi Lancer Evo9. To τοπικό πλήρωμα προηγήθηκε στον αγώνα μετά την 3η ε.δ. και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος του. Καταπληκτική η εμφάνιση τους που συνδυάστηκε και με κορυφαίους χρόνους. Κέρδισαν 5 ε.δ. και αναμφισβήτητα ήταν το κορυφαίο πλήρωμα του αγώνα.
Fontana-Casazza
Ακόμα μια καλή εμφάνιση για τους Γάλλους, Bouffier-Panseri, που τερμάτισαν 2οι, 43''3 πίσω από τους νικητές. Κινήθηκαν πολύ γρήγορα με το Peugeot 207 S2000 της Peugeot Sport Πολωνίας αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους νικητές. Πήραν ε.δ. πάντως, και έδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στα εργοστασιακά μπάκετ.

To πόντιουμ έκλεισαν οι γνωστοί μας, Solowow-Baran, με το Peugeot 207 S2000. Eπίσης πήραν τους βαθμούς της νίκης για το ERC καθώς τερμάτισαν 1οι μεταξύ των πληρωμάτων που βαθμολογούνται στον θεσμό. Δεν απειλήθηκαν σε επίπεδο ERC, αλλά ούτε και να απειλήσουν για τη νίκη στον αγώνα καθώς βρέθηκαν 1'44''5 πίσω από τους νικητές.

Απειλήθηκαν όμως πολύ για την 3η θέση της γενικής. Οι επίσης τοπικοί, Staniszewski-Boba με ένα Mitsubishi Lancer Evo9 πίεσαν για την 3η θέση της γενικής και είχαν μεγάλη μάχη με τον Solowow, και μάλλον η ποινή των 10'' που δέχτηκαν στην 1η ε.δ. του αγώνα του κόστισε ακόμα περισσότερες πιθανότητες για να πάρουν την 3η θέση καθώς η τελική διαφορά τους από το πλήρωμα του 207 ήταν 13''2.

Στην 5η θέση τερμάτισαν οι Κajetanowicz-Wislawski με Mitsubishi Lancer Evo9. Ο νεαρός οδηγός με τον πολύ έμπειρο συνοδηγό του, ξεκίνησαν τον αγώνα με πολλές προσδοκίες αλλά δεν κατάφεραν να βρεθούν όσο ψλά στην γενική ήθελαν.
1 περίπου λεπτό και μια θέση πίσω τους βρέθηκαν οι περσινοί νικητές του αγώνα, οι Σουηδοί Flodin-Bargsten που για τον αγώνα οδήγησαν ένα από τα Subaru Impreza WRX Ν14 της τοπικής αντιπροσωπείας. Δεν κατάφεραν να κάνουν τον περσινό τους ρυθμό και κινήθηκαν μακρυά από την μάχη της κορυφής. Μάλιστα απειλήθηκαν και από τους Czopik-Wronski με Mitsubishi Lancer Evo9 που τερμάτισαν μόλις 8''7 πίσω τους. Ο Czopik πήρε τους βαθμούς της 2ης θέσης για το ERC, αλλά από ότι δήλωσε προς το παρόν δεν υπάρχει αρκετό μπάτζετ για να συνεχίσει στον θεσμό.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι, Dytko-Dytko με Mitsubishi Lancer Evo9 που τερμάτισαν μόλις 4''5 πίσω από τον Czopik, Karnabal-Kusnierz με Mitsubishi Lancer Evo9 και Isik-Ozsenler με το Fiat Grande Punto S2000 μετά από μέτρια εμφάνιση που όμως δεν τους εμπόδισε να πάρουν τους βαθμούς της 3ης θέσης για το ERC.

Τα υπόλοιπα πληρώματα που βαθμολογούνται για το ERC κινήθηκαν σε ακόμα πιο μέτριο επίπεδο. 4οι για το ERC και 15οι γενικής τερμάτισαν οι Βetti-Barone με Mitsubishi Lancer Evo9 ενώ μια θέση πίσω τους ακολούθησαν οι Manfrinato-Corso με ίδιο αυτοκίνητο. Στην 6η θέση του ERC και 22οι γενικής βρέθηκαν οι Donchev-Valchev που για τον αγώνα χρησιμοποίησαν ένα Mitsubishi Lancer Evo9 αντί του Subaru Impreza WRX N14 με το οποίο ξεκίνησαν την χρονιά.

Στους άτυχους του αγώνα οι Holowczyc-Kurzeja που οδήγησαν εντυπωσιακά το Peugeot 207 S2000 αλλά προβλήματα με το διαφορικό του αυτοκινήτου τους κόστισαν αρκετές θέσεις ρίχνοντας τους στην 19η θέση της γενικής.

Την προσπάθεια τους δεν ολοκλήρωσαν οι Kosciuszko-Szczepaniak με Peugeot 207 S2000 οι οποίοι βρισκόταν στη μάχη του πόντιουμ αλλά είχαν μια έξοδο που δεν τους επέτρεψε να συνεχίσουν ενώ για τον ίδιο λόγο εγκατέλειψαν και οι Fontana-Casazza με Mitsubishi Lancer Evo9.