Μανόλης Αλεξάκης - Γιώργος Αρετάκης Με απόλυτη οργανωτική επιτυχία και την παρουσία πλήθους κόσμου, παρά τα απρόοπτα και τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας της χρονιάς για το έπαθλο οδηγών – συνοδηγών Rally Sprint Κρήτης. Τον αγώνα διοργάνωσε η Ρεθεμνιωτικη Λέσχη Αυτοκινήτου με την υποστήριξη της “VW – Audi Σταρένιος”, την Κυριακή 2 Μαρτίου στη διαδρομή Ρούπες – Αρκάδι. Πήραν μέρος 23 πληρώματα και ύστερα από δυνατές μάχες, που σε πολλές περιπτώσεις κρίθηκαν σε κλάσματα του δευτερολέπτου, τερμάτισαν 22.
Γιώργος Ιωαννίδης - Παναγιώτης Κτιστάκης
Τη μάχη της 1ης θέσης στη μεγάλη κατηγορία, αλλά και στη γενική κατάταξη, κέρδισαν οι Αλεξάκης Μανόλης – Αρετάκης Γιώργος με Mitsubishi Lancer Evo6, αφήνοντας μόλις 13 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω τους Παπαδοκωσταντάκη Γιάννη – Κλαριδόπουλο Σταύρο με Mitsubishi Carisma. Στην 3η θέση βρέθηκαν οι Μηλάκης Μάνος – Γκούφας Βασίλης με VW Golf Kit Car, ενώ πίσω τους τη μάχη της 4ης θέσης κέρδισαν οι Μιχαηλάκης Στέλιος – Γιαννούτσος Κώστας με Subaru Impreza, αφήνοντας για λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο 5ους τους Πιτσάκη Μανόλη – Βιτσαξάκη Δημήτρη με Mitsubishi Lancer Evo9, ενώ 6οι τερμάτισαν οι Φραγκονικολάκης Νίκος – Λιουδάκης Θεόφιλος με Ford Escort Cosworth που όμως στο πρώτο σκέλος τους έσβησε ο κινητήρας για λίγα δευτερόλεπτα.

Στα δίλιτρα επικράτησαν άνετα οι Κυριανιτάκης Μανόλης – Χριστοδουλάκης Γιώργος με VW Golf(2) Gti, 2οι τερμάτισαν οι Σφίγγας Άγγελος – Λιοδάκης Γιάννης με Peugeot 106 Kit Car, στην 3η θέση βρέθηκαν οι Ρουσάκης Γιάννης – Ρουσάκης Αντώνης με Renault Clio Williams που ήταν και φαβορί όμως είχαν τετακέ και 4οι τερμάτισαν οι Κουντουράκης Αντώνης – Λιγοψυχάκης Νίκος με VW Golf Gti.

Στα 1600άρια τη νίκη πήραν οι Νικολιδάκης Γιάννης – Πλουμής Νίκος με Peugeot 106 Rallye, λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τους Ζαχαριουδάκη Χάρη – Πετούση Βασίλη με ίδιο αυτοκίνητο, ενώ 3οι βρέθηκαν οι Ορφανουδάκης Κώστας – Σαλμανής Λευτέρης στην πρώτη τους επαφή με το νέο τους Peugeot 106 Rallye. Στην 4η θέση βρέθηκαν οι Αμαριώτης Νίκος – Καλέργης Νίκος με Citroen Saxo VTS, ενώ στη μάχη της 5ης θέσης επικράτησαν οι Πόλιας Μιχάλης – Ρουσάκη Στέλλα με Peugeot 106 Rallye ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τους Κακεπάκη Νίκο – Συγγελάκη Μιχάλη με Citroen Saxo VTS.

Στα 1400άρια, άνετη νίκη πήραν οι Καρδαμάκης Λευτέρης – Σαρρής Λευτέρης με Toyota Yaris, μπροστά από τους Ιωαννίδη Γιώργο – Κτιστάκη Παναγιώτη με Citroen AX. 3οι τερμάτισαν οι Σταυρουλάκης Σταύρος – Βρανάς Γιάννης με Peugeot 106 Rallye 1.3 και 4οι οι Πουλάκης Μιχάλης – Προβιδάκης Βαγγέλης με Toyota Yaris.

Χορηγός του αγώνα ήταν εταιρία “VW – Audi, Αφοι Σταρένιου” εξουσιοδοτημένος έμπορος – συνεργάτης Service Kosmocar Α.Ε. στο Ρέθυμνο. Στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα συνέβαλαν ενεργά, η Τροχαία Ρεθύμνου, το ΕΚΑΒ, η Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρεθύμνου, οι Εθελοντές Σαμαρείτες Ρεθύμνου του Ε.Ε.Σ. και η “EXPRESS SERVICE Ρεθύμνου – Τσικιντίκος Χρήστος”. Σημαντική ήταν και η προσφορά όλων των τοπικών ραδιοφωνικών σταθμών και εφημερίδων, που διαφήμισαν αφιλοκερδώς τον αγώνα.

Χορηγοί επικοινωνίας ήταν η εκπομπή “ΕΚΚΙΝΗΣΗ” της τηλεόρασης ΚΥΔΩΝ και η ιστοσελίδα των αγώνων της Κρήτης “Cretan Racing News” (www.crn.gr).