H Ford Motorsport έκανε το 1-2 στον αγώνα της Φιλανδίας και ο Marcus Gronholm έκανε την 7η νίκη στον αγώνα της πατρίδας του, 25" εμπρός από τον πολύ καλό Mikko Hirvonen που ακολουθούσε από πολύ κοντά. Η επιτυχία της Ford εξαργυρώθηκε στη διαφορά 40 βαθμών που έχει πάρει στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών από τη Citroen που είχε την 3η θέση του Sebastien Loeb.
 O πρωταθλητής δε μπόρεσε σε κανένα σημείο να πιάσει το ρυθμό των δύο εργοστασιακών Focus WRC και στο τέλος του δεύτερου σκέλους εγκατέλειψε την προσπάθεια για την κορυφή. Η διαφορά στο Πρωτάθλημα Οδηγών είναι τώρα στους 13 βαθμούς υπέρ του "Σανίδα", όμως ακολουθούν 4 ασφάλτινοι αγώνες όπου ο Loeb έχει κάθε λόγο να ελπίζει σε νίκες.

Στην 4η θέση τερμάτισε το εργοστασιακό Subaru Impreza του Chris Atkinson που πραγματοποίησε ένα σταθερά γρήγορο αγώνα που σημείωσε κορυφαίους χρόνους σε κάθε ειδική. Πολύ καλή επίδοση και για τον Xavi Pons που τερμάτισε με ίδιο αυτοκίνητο στην 6η θέση στην πρώτη του εμφάνιση με Subaru! ενώ θα δούμε και τις επιδόσεις στους ασφάλτινους αγώνες που θεωρείται σπεσιαλίστας.

Στη Subaru είχαμε και την απογοήτευση για τον Petter Solberg που έκανε έναν από τους χειρότερους αγώνες του. Στο τέλος του πρώτου σκέλους έμεινε πίσω, το βράδυ η ομάδα άλλαξε τα πάντα στο αυτοκίνητο μη μπορώντας να εστιάσει σε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως οι χρόνοι την επόμενη ημέρα ήταν απογοητευτικοί. Έτσι στο τέλος της ειδικής Ouninpohja αποφάσισαν την απόσυρση του Petter! μιας και δεν υπήρχε περίπτωση να σημειώσει βαθμούς ενώ θα γίνει ανάλυση του αυτοκινήτου στα κεντρικά της ομάδας για να βρεθεί η αιτία.

Ο αδερφός του Petter, ο Henning Solberg είχε ένα πολύ καλό αγώνα, τερμάτισε στην 5η θέση με το Focus WRC και όπως δήλωσε και ο ίδιος σημείωνε όλο και καλύτερους χρόνους γιατί δεν είχε προλάβει να δοκιμάσει το αυτοκίνητο πριν τον αγώνα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Εσθονός Urmo Aava στη δεύτερη συμμετοχή του με Lancer WRC ενώ στην 8η θέση τερμάτισε ο Mads Osteberg με Impreza WRC 05.

Στο JRC η απουσία των Per Gunnar Andersson και Aava και η έξοδος τη δεύτερη μέρα του μέχρι τότε πρωτοπόρου Prokop, έφερε νικητή τον Patrick Sandel με Renault Clio R3. Με ίδιο αυτοκίνητο τερμάτισε 2ος ο Kale Pinomaki ενώ η τρίτη θέση κρίθηκε στην τελευταία ειδική του αγώνα υπέρ του Michal Kosciuszko με Renault Clio S1600.