wales_d3_1.jpg Στην τρίτη ημέρα του Ράλλυ Ουαλίας όλα πήγαν όπως περιμέναμε και νικητής του αγώνα ήταν ο Mikko Hirvonen που με τη τρίτη φετινή του νίκη αναλαμβάνει την... ηγεσία της Ford για τη νέα χρονιά μετά την αποχώρηση του Marcus Gronholm. O Σουηδός έφτασε πολύ κοντά στην τέλεια αποχώρηση όμως και χωρίς τον τίτλο παραμένει μια μεγάλη προσωπικότητα που έχει την αναγνώριση που του αρμόζει. Αυτός που τώρα συνηθίζουμε είναι ο Loeb που παίρνοντας την τρίτη θέση στον αγώνα ισοφαρίζει το απίστευτο σερί Πρωταθλημάτων του Makinen και τα 4 Πρωταθλήματα του Kankkunen!
wales_d3_2.jpg Ο Γάλλος ενώ έχει ισοφαρίσει τους μεγάλους ρέκορντμαν του σπορ, βρίσκεται τώρα στα μισά της καριέρας του! και ποιος ξέρει που θα σταματήσουν οι νίκες και τα Πρωταθλήματα της καριέρας του. Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και η εργοστασιακή ομάδα της Citroen που του έδωσε ένα γρήγορο και αξιόπιστο αυτοκίνητο όλα αυτά τα χρόνια, είτε με την Xsara WRC είτε τώρα με την C4 WRC που αμέσως κέρδισε αγώνες.

Στον αγώνα τώρα νικητής μπορεί να ήταν ο Hirvonen, τις εντυπώσεις όμως και της τελευταίας ημέρας έκλεψε ο Latvala που κέρδισε και τις σημερινές ειδικές. Με την αποχώρηση του μεγάλου Marcus, η θέση στη Ford μετά και από αυτή την εμφάνιση μοιάζει πιο κοντά από ποτέ για το νεαρό Φιλανδό. Βέβαια στα αποτελέσματα θα τον δούμε μόλις στη δέκατη θέση γιατί δέχτηκε και νέα ποινή στην τελευταία ειδική.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Petter Solberg τελειώνοντας μια δύσκολη και μέτρια χρονιά γι' αυτόν και την ομάδα του. Και αυτός αλλά και ο Atkinson που έχασε σήμερα τη μάχη με το Wilson παραμένουν προβληματισμένοι για την ανταγωνιστικότητα και την εξέλιξη του Subaru Impreza που ελάχιστες φορές έδειξε να ανταγωνίζεται τα Focus και C4.

Τα... καλύτερα για την C4 θα έχει να λέει και ο Dani Sordo που σε δύσκολες συνθήκες γι' αυτόν κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση συνεχίζοντας έτσι τις τελευταίες καλές εμφανίσεις του μέσα στους βαθμούς.

Πολύ καλά πήγε σε όλο τον αγώνα και ο Matthew Wilson κερδίζοντας όπως είπαμε την 6η θέση από τον Atkinson. Αυτό ήταν μια μικρή έκπληξη αν αναλογιστούμε τις επιδόσεις του νεαρού Βρετανού αυτή τη χρονιά και μένει να δούμε αν θα συνεχίσει έτσι και το 2008.

Ο Manfed Stohl κλείνει την οκτάδα ενώ ο Pons τερμάτισε 9ος εμπρός από τον Latvala.

Στην κατηγορία Παραγωγής νικητής του αγώνα ήταν ο Guy Wilks ενώ δεύτερος πέρασε ο Hanninen μετά από κλαταρισμένο ελαστικό του Mark Higgins την τελευταία ημέρα που τον άφησε στην 3η θέση. Πρωταθλητής για το 2007 είναι ο Toshi Arai.