Back to Top
 
 
Επάνοδος του R40 με μεταφορά σε νέα πλατφόρμα (19 Μαρ 2017)

Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς λειτουργίας, η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το R40 και το φόρουμ μας ανανεώθηκαν στην τελευταία τους έκδοση. Έτσι θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε με τις τελευταίες ευκολίες που προσφέρουν οι νέες εκδόσεις της πλατφόρμας και για τα επόμενα 10 χρόνια :)

θελω και εγω αλλα πως?

Περισσότερα
14 Χρόνια 9 Μήνες πριν #4481 από zoropatra
θελω και εγω αλλα πως? δημιουργήθηκε από zoropatra
γεια σας.
πριν ξεκινησω να πω τις ερωτησεις μου να ενημερωσω πως τωρα αρχιζω να ασχολουμε οποτε δεν ξερω πολλες απο τις ωρολογιες που χρησιμοποιείτε και πως αν το θεμα αυτο ειναι για αλλου σορι αλλα μετακινηστε το......

λοιπον θα ηθελα να με ενημερωσετε αν μπορειτε και οσο μπορειτε για τα παρακατω θεματα:

1)εχω ενα πεζο 106 1.400 xr γινεται να το κανω αγωνιστικο (αναβαση-σπριντ)
2)τι πρεπει να εχει ενα αμαξι για να μπορει να τρεξει π.χ ρολμπαρ πυρασφαλεια κτλ.....
3)το κοστος των παραπανω στο περιπου για να βρω ενα μπουσουλα με τα οικονομικα...
4)το αμαξι μπορω να το ετοιμασω και εγω δηλαδη μπαρες πυρασφαλεια κτλ...και μετα θα περασει απο ελενχο ή το φτοιαχνει συγκεκριμενο συνεργειο ας πουμε?

θα παρακαλουσα να με βοηθησετε γιατι εχω ακουσει πολλα και διαφορα και δεν ξερω τι γινεται!!!
οτι αλλο + νομιζετε οτι πρεπει να ξερω θα ηθελα να το γραψετε....

ευχαριστώ εκ των προτέρων......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 9 Μήνες πριν #4487 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:θελω και εγω αλλα πως?
γενικά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο αγωνιστικό αφού σε βάθος χρόνου θα σου βγει φτηνότερο από το να εξελίξεις μόνος σου το καθημερινό σου αυτοκίνητο.
τα απολύτως απαραίτητα για να τρέξεις είναι τα συστήματα ασφαλείας. ρολ-μπαρ και πυρόσβεση ενώ συνήθως αλλάζουμε και τα καθίσματα με μπακετ και βάζουμε και τις φαρδιές αγωνιστικές ζώνες. για κόστος δε θα μιλήσω, ίσως κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο πρόσφατα μπορεί να δώσει μια τάξη μεγέθους.
α και φυσικά πρέπει να πάρεις και εσώρουχα-φόρμα-γάντια-κράνος και HANS
μετά θα πρέπει να παρακολουθήσεις ένα ειδικό σεμινάριο που διοργανώνεται κάθε χρόνο από την ΕΘΕΑ και να εκδόσεις και αγωνιστική άδεια
www.ethea.elpa.gr/?cat_id=107

το αυτοκίνητο το φτιάχνεις και εσύ αν ξέρεις τι και πως και πιάνουν τα χέρια σου, απλά θα πρέπει να είσαι σε επαφή με κάποιον που ξέρει καλά τους κανονισμούς ασφαλείας που αναφέρονται στο βιβλίο της χρονιάς με όλους τους κανονισμούς και εγκυκλίους. συγκεκριμένα, στο παράρτημα J υπάρχουν οι τεχνικοί κανονισμοί ασφαλείας.
www.ethea.elpa.gr/?cat_id=110
και οι πιο \"φρέσκες\" εγκύκλιοι
www.ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=22
www.ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=162

φυσικά όλα αυτά τα ξέρουν τα ειδικά συνεργεία προετοιμασίας αγωνιστικών και δε θα χρειαστεί να ψάχνεσαι τώρα που είσαι και νέος στο χώρο. αφού περάσεις τα συστήματα ασφαλείας στο αυτοκίνητο, στον πρώτο αγώνα που θα συμμετέχεις θα περάσεις έναν έλεγχο και καταγραφή των συστημάτων από τεχνικό έφορο της ΕΘΕΑ και θα εκδοθεί το Δελτίο Τεχνικής Ταυτότητας του οχήματος που είναι με λίγα λόγια το ιστορικό του αυτοκινήτου, τι έχει επάνω, τυχόν παρατηρήσεις από τεχνικούς εφόρους και σε ποιους αγώνες έχει συμμετέχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 9 Μήνες πριν #4488 από zoropatra
Απαντήθηκε από zoropatra στο θέμα Απ:θελω και εγω αλλα πως?
ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!!ναι εχω κοιταξει και την εκδοχη μεταχειρισμενου αλλα επειδη θα πεσει προσωπικη εργασια μαζι με ατομο αλλο θα μου ηταν ποιο \'\'ωραιο\'\' να το φτοιαξω απο την αρχη εγω......τωρα οπως ειπες και εσυ θα μου παρει λιγο χρονο παραπανω αλλα πιστευω στο τελος να αξιζει!!!!


μια αλλη ερωτηση που θελω να κανω ειναι αυτα περι χομολογκασιον κτλ.....εχω διαβασει και στην εγκύκλιο αλλα το δικο μου δεν το εχει....γενικα με λιγα λογια αν μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 9 Μήνες πριν #4489 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:θελω και εγω αλλα πως?
εγώ είπα ότι θα βγει πιο ακριβό :) με 4-5 χιλιάρικα παίρνεις έτοιμο Peugeot 106 1300 με σαζμαν λάστιχα και όλο τον εξοπλισμό ασφαλείας και μένει να πάρεις τον προσωπικό σου εξοπλισμό

επίσης έχεις δίκιο, το 1400 δεν πρέπει να έχει ομολογκασιον, βλέπουμε να τρέχουν τα 1300αρια GrA και τα 1600αρια σε Ν και Α. οπότε μάλλον το αυτοκίνητο σου θέλει και άλλο κινητήρα...

ενώ είμαι ακριβώς ο .. τύπος σου, που και εγώ έκανα το δικό μου 106 αγωνιστικό και το έχω και καθημερινό, θα σου έλεγα να πας κατευθείαν σε μεταχειρισμένο, ένα σωρό υπάρχουν. και στην τελική αν δε σου αρέσει το ξαναπουλάς.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 9 Μήνες πριν #4494 από zoropatra
Απαντήθηκε από zoropatra στο θέμα Απ:θελω και εγω αλλα πως?
καλημερα.....σαν να εχεις δικιο μου φαινεται.....αλλα αντε τωρα να βρεις πεζο με 4-5 χιλιαρικα....και τι θα εχει τραβηξει....

παντως και παλι ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!να εισαι καλα!!!!

οτι αλλο χρειαστω........

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.293 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ