Dany Snobeck - Gilles Mondesir Kαι ενώ όλα έδειχναν στον 1ο αγώνα του Πρωταθλήματος Γαλλίας, το Rallye Lyon Charbonnieres, ότι οι Salanon-Combronde με το Peugeot 307 WRC της BSA θα έχουν μια εύκολη νίκη καθώς η διαφορά τους από τους 2ους ήταν σχεδόν 2 λεπτά, στο δρόμο για την 11η ε.δ. του αγώνα είχαν μια έξοδο που τους ανάγκασε να εγκαταλείψουν. Έτσι η νίκη έπεσε σαν δώρο στα χέρια του 62χρονου Dany Snobeck που με τον Gilles Mondesir στο δεξί μπάκετ πήρε τη πρώτη του νίκη για το Πρωτάθλημα Γαλλίας οδηγώντας και αυτός ένα Peugeot 307 WRC της BSA.

Sebastien Loeb
Στη 2η θέση της γενικής, 1'18'' πίσω από τους νικητές τερμάτισαν οι Brunson-Mondon με ένα Subaru Impreza WRC. Το πλήρωμα που πέρσυ έκανε πολύ καλή πορεία με ένα Mitsubishi Lancer Evo9, φέτος ανέβηκαν κατηγορία με το Impreza WRC της First Motorsport και στον πρώτο τους αγώνα για το Πρωτάθλημα Γαλλίας με το νέο αυτοκίνητο πήραν μια πολύ καλή θέση.

Εντυπωσιακή η 3η θέση στη γενική που κατέλαβαν οι Augoyard-Baudin με το Peugeot 306 Maxi KC. Σε όλο τον αγώνα κινήθηκαν εντυπωσιακά, έκαναν απίστευτους χρόνους, και τελικά κέρδισαν και την 1η θέση στο BF Goodrich Trophy (κύπελλο για τους ιδιώτες). Επίσης σημαντικό το ότι το πλήρωμα είχε σχεδόν ένα χρόνο να τρέξει στην άσφαλτο καθώς πέρσυ συμμετείχε με Renault Clio R3 στο πρωτάθλημα χώματος της χώρας. Η μάχη τους πάντως ήταν μεγάλη με άλλα 2 πληρώματα, τους Μauffrey-Housin με Peugeot 306 Maxi KC και Μarty-Martin με Renault Megane Maxi KC. Οι πρώτοι ενώ ήταν 3οι εγκατέλειψαν από μηχανική βλάβη στην 8η ε.δ., ενώ οι δεύτεροι έχασαν πολύ χρόνο σε 2 ε.δ. από μηχανικό πρόβλημα και τελικά τερμάτισαν 10οι.

Ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση και για τους Nantet-Belleville με το Porsche 996 GT3 που τερμάτισαν 4οι γενικής και 1οι στην κατηγορία GT. Άλλωστε σε αυτήν την κατηγορία εδώ και αρκετά χρόνια κυριαρχούνε στην Γαλλία καθώς δεν υπάρχει κάποιο άλλο πλήρωμα στην κατηγορία που να μπορεί να τους πλησιάσει σε χρόνους. Μάλιστα έχασαν την θέση στο πόντιουμ για μόλις 9''4.

Στην 5η θέση της γενικής τερμάτισαν οι Pezzutti-Gonnet με Peugeot 306 Maxi KC, ενώ την πρώτη 8άδα συμπλήρωσαν οι Galpin-Bacle με Subaru Impreza WRC, Gal-De Turckheim με Peugeot 207 S2000 (1oι με S2000), και Grohens-Treik με Peugeot 206 WRC.

Μερικές ακόμα πολύ καλές επιδόσεις, αυτές των Vigion-Yvernault με Renault Clio Maxi KC που τερμάτισαν 9οι γενικής, Robert-Louat που τερμάτισαν 1οι στην Α/7 και 11οι γενικής με το εργοστασιακό Renault Clio R3 Max, και Sauvan-Gorczyca με Mitsubishi Lancer Evo9 που τερμάτισαν 1οι Ν/4 και 15οι γενικής.

Στους άτυχους του αγώνα εκτός από τους Salanon και Μauffrey, oι Bonfils-Tornior με Subaru Impreza WRC, Carbonaro-Choudey με Peugeot 307 WRC, Longepe-Chevalier με Peugeot 306 Maxi KC και Bayle-Duffour με ίδιο αυτοκίνητο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η συμμετοχή του Sebastien Loeb στον αγώνα σε ρόλο πλοηγού (0) με τον κουμπάρο του, D.Rebout, στο δεξί μπάκετ, με ένα Citroen C2 R2 Max.