Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο «R1 Competizioni Rally Trophy 2007» οι Δημήτρης Αμαξόπουλος - Φωτεινή Μανώλη, αφού κέρδισαν την πρώτη θέση στο Ράλλυ Ντι Τέραμο στην παρθενική τους εμφάνιση στο θεσμό!
 Το «R1 Competizioni Rally Trophy 2007» είναι ένας νέος θεσμός της γειτονικής μας χώρας με ενιαίο αυτοκίνητο Citroen C2. Οι προδιαγραφές του είναι ουσιαστικά παρόμοιες με αυτές της επερχόμενης κλάσης R2, αλλά με μειωμένη απόδοση στον κινητήρα για χάρη της αξιοπιστίας. Ο θεσμός πραγματοποιείται παράλληλα σε 4 περιοχές της Ιταλίας (δυτική, ανατολική, κεντρική και Σικελία), σε αγώνες των αντίστοιχων Ιταλικών Κυππέλλων Ασφάλτου. Για κάθε περιοχή οι αγώνες είναι 4, ενώ υπάρχει και ένας τελικός τον Δεκέμβριο στον οποίο θα συμμετάσχουν οι τρεις πρώτοι της βαθμολογίας ανά περιοχή. Στο θεσμό συμμετέχουν συνολικά 33 πληρώματα, ενώ στη περιοχή της Κεντρικής Ιταλίας, όπου αγωνίζεται το ελληνικό πλήρωμα, θα αντιπαρατεθούν 6 από αυτά.

Ο πρώτος γύρος του θεσμού λοιπόν, που προσμετρούσε στο κύπελλο ασφάλτου 7ης Ζώνης της Ιταλίας, ήταν το Ράλλυ Ντι Teramo, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Ιουνίου. Αποτελούνταν από 9 ειδικές διαδρομές μήκους 82,8 χιλιομέτρων, ενώ οι συμμετοχές ήταν 94. Οι δικοί μας Δημήτρης Αμαξόπουλος – Φωτεινή Μανώλη κατόρθωσαν, παρότι οδήγησαν στον αγώνα για πρώτη φορά το αυτοκίνητο, να τερματίσουν στην κορυφή της κατηγορίας τους και στην 29η θέση της γενικής κατάταξης, αφήνοντας περίπου 45 δευτερόλεπτα πιο πίσω τους Marino Gessa – Alessandro Raccis που ήταν δεύτεροι στο Trophy.