Back to Top
 
 
Επάνοδος του R40 με μεταφορά σε νέα πλατφόρμα (19 Μαρ 2017)

Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς λειτουργίας, η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το R40 και το φόρουμ μας ανανεώθηκαν στην τελευταία τους έκδοση. Έτσι θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε με τις τελευταίες ευκολίες που προσφέρουν οι νέες εκδόσεις της πλατφόρμας και για τα επόμενα 10 χρόνια :)

42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2947 από malsot
Απαντήθηκε από malsot στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
Γεια και χαρά!
Ήθελα να πω κατ\'αρχήν να μην είμαστε απόλυτοι για το θέμα του Πλάγου μιας κι από προσωπική εμπειρία με φορτηγό που κινούνταν στον Ταξιαρχη όντας υπερφορτωμένο με ξύλα ,στη μέση του δρόμου και μην δίνοντας καμία σημασία στην ύπαρξή μου ούτε στο γεγονός ότι γέμιζε το δρόμο και το καπό μου με κλαριά και ξύλα που έπαγε στο πέρασμα του χτυπώντας τα δέντρα περιφερειακά του δρόμου.
Από κει και πέρα .
Όλα πήγαν μια χαρά φέτος για μας από μηχανικής αλλά και οργανωτικής πλευράς αν εξαιρέσουμε την απλή του Σαββατου και το 2ο service in που μας έδωσαν χρόνους της 1ης Παλαιόχωρας!
Οι ειδικές δικαιολογημένα φημισμένες ...και του χρόνου εννοείται για καλίτερη τριβή και ακόμα περισσότερη ευχαρίστηση.
ΜΠΡΑΒΟ στους Καραβασίλη Κολλαρά
ΜΠΡΑΒΟ στον Παρταλιό !!!! Με περισσότερη εξοικείωση με το ανακατευτήρι ... ακόμα καλίτερα.
ΜΠΡΑΒΟ στον hyperion ..άμα κάνεις κάτι με το θέμα που συζητήσαμε .... θα σουν μισό+ λεπτό κάτω!!!
ΚΡΙΜΑ για τον Πάζη !!! Θα χαζεύαμε αν συνέχιζε!!!
Ευχαριστούμε λοιπόν για την φιλοξενεία και εις το επανιδειν...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2951 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
εμείς ευχαριστούμε για τα περάσματα σου :P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2952 από paskalip
Απαντήθηκε από paskalip στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
glf έγραψε:

εμείς ευχαριστούμε για τα περάσματα σου :P


+10!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2957 από GFA
Απαντήθηκε από GFA στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
malsot έγραψε:

.....
Ήθελα να πω κατ\'αρχήν να μην είμαστε απόλυτοι για το θέμα του Πλάγου μιας κι από προσωπική εμπειρία με φορτηγό που κινούνταν στον Ταξιαρχη όντας υπερφορτωμένο με ξύλα ,στη μέση του δρόμου και μην δίνοντας καμία σημασία στην ύπαρξή μου ούτε στο γεγονός ότι γέμιζε το δρόμο και το καπό μου με κλαριά και ξύλα που έπαγε στο πέρασμα του χτυπώντας τα δέντρα περιφερειακά του δρόμου.
...


Δεν έχει να κάνει με τον Πλάγο και το αν πρέπει να επιβληθούν ποινές, αλλά το θέμα των δοκιμών έχει εξαντληθεί επανειλημένως.
Σωτήρη, ενα φορτηγό που βγήκε στην μέση ή πήγε και στο άλλο ρεύμα επειδή λόγω ύψους δεν πέρναγε απο τα κλαδιά του δρόμου δεν είναι μία ουτοπική κατάσταση σε επαρχιακούς δρόμους. Θα μπορούσε μετά απο τυφλή στροφή να είναι ένα κοπάδι πρόβατα ή να βγαίνει ένα τρακτέρ απο το χωράφι. Πρέπει να τους σκοτώσουμε και ας έχουμε προτεραιότητα ? Δεν πρέπει να υπάρχει περιθώριο για αντίδραση ?

Τον αρνητικό αντίκτυπο απο την τοπική ή ευρύτερη κοινωνία θα τον εισπράξουμε εμείς οι ίδιοι.Την φήμη μας χαλάμε και την επόμενη φορά που θα ζητήσουν κάποιο δρόμο οι οργανωτές θα καταλήξουμε να τρέχουμε σε κανένα λατομείο ή κορφοβούνι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2958 από nik
Απαντήθηκε από nik στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
Ακριβώς.
Ο GFA εξέφρασε ακριβώς την ουσία για την οποία \'έθιξα το θέμα των δοκιμών με αφορμή το ατύχημα του Πλάγου.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε όλοι είναι ότι μην έχοντας μέτρο στα δοκιμαστικά κάνουμε καλό στον εαυτό μας βραχυπρόθεσμα και κακό στο άθλημα που αγαπάμε μακροπρόθεσμα. Λειτουργούμε ως μη σκεπτόμενοι και άκρως εγωιστικά δηλαδή.

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2959 από malsot
Απαντήθηκε από malsot στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
Επί της ουσιας έχω ακριβώς την ίδια άποψη και με τους δύο σας. Εγώ κρατάω την συγκεκριμένη περίπτωση μεμονομένα και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν τελικά ο Πλάγος έστριψε σε στροφή και βρήκε το φορτηγό (ενδεχομένως ) στο ρεύμα του....και συνυπολλογίζω το ότι το φορτηγό έχει μιδενικό επίπεδο αντίδρασης...

glf και paskalip ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια , ομολογώ ότι τα χρειαζόμουν!!!:blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2960 από RONI
Απαντήθηκε από RONI στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
καλημερα κ απο μενα, ολοι εκει ημασταν κ ξερουμε πως πηγαινε ο καθενας .... η πολυ ελευθερια τα κανει αυτα. αν δεν υπαρξει ελεγχος κ αντιστοιχη τιμωρια , δυστυχως τα ιδια κ τα ιδια θα συμβαινουν......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2962 από kane
Απαντήθηκε από kane στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
RONI έγραψε:

καλημερα κ απο μενα, ολοι εκει ημασταν κ ξερουμε πως πηγαινε ο καθενας .... η πολυ ελευθερια τα κανει αυτα. αν δεν υπαρξει ελεγχος κ αντιστοιχη τιμωρια , δυστυχως τα ιδια κ τα ιδια θα συμβαινουν......


Συμφωνώ 100% και εγώ με τον φίλτατο.Μπορεί να είμαι έξω απο τον χώρο,δηλ μή αγωνιζόμενος,αλλά τα μάτια μας πολλές φορές βλέπουν αυτά που βλέπουν τα δικά σας.
Την κοινή αλήθεια δηλ περί δοκιμαστικών με...πολιτικα \"αγωνιστικά\" και ρυθμούς πολυ πολυ γρήγορους.
Σαν θεατής αγώνων καθαρά,εμένα μου αρέσει,γιατί βλέπω το αποτέλεσμα των \"δοκιμώ\" μετεφρασμένο σαν θέαμα και χρόνους στον αγώνα.
Υπάρχει όμως και ένα μεγάλο ΑΛΛΑ.
Ο τοπικός χρήστης των οδών τις νόμιμες περιόδους δοκιμών,και τις μη νόμιμες δεν φταεί σε τίποτα,εαν κάποιος καρφωθεί πάνω του,ή γενικα κινδυνεύσει η ζωή του.
Γνωστό το φαινόμενο,οπου σε αγώνες,οι υπάρχουν οι τοπικοί \"ηρωες\" που γνωρίζουν τις διαδρομές καλύτερα απο μη τοπικούς συναδέλφους τους.
Πράγμα φυσικά πολύ λογικό σύμφωνα με τις υπάρχουσες συνθήκες.
Ακόμα και απο τα ποστ πολλών αγωνιζομένων,βλέπουμε/τε ολοι πως ναι μεν εχετε σφάλμα αλλά.
Δυστηχώς αρμόδιος να βρώ λύσεις δεν είμαι εγώ αλλα ούτε και σεις.Το μόνο που μπορείτε να κάνετε εσείς ως αγωνιζόμενοι,είναι να σταματήσετε ΟΛΟΙ,ώστε να είναι δίκαιο το σπορ για ολα τα πληρώματα.
Και πάλι ομως ουτοπικό αυτό,γιατί κάποιος θα θελήσει να κανει γρηγορα δοκιμαστικά,να κερδίσει,να βαφτιστεί ο πιο γρήγορος.
Δυστηχώς ειναι στη φύση του ανρθωπου ο ανταγωνισμός,και πολλες φορές ο αθέμιτος.
Λύσεις υπάρχουν,αλλα θα κοστίσουν σε χρήμα,χρόνο κτλ κτλ...



Εγώ πότε θα πάρω κλιό???

i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00315.jpg φοβού τους κορμούς,εργοστασιακών μπιελών φέροντες...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2963 από nik
Απαντήθηκε από nik στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
kane έγραψε:

Σαν θεατής αγώνων καθαρά,εμένα μου αρέσει,γιατί βλέπω το αποτέλεσμα των \"δοκιμώ\" μετεφρασμένο σαν θέαμα και χρόνους στον αγώνα.


Ακόμα και αυτό (θέαμα) έχει τον αντίλογό του.

-Παλαιότερα οι ειδικές ήταν τόσο μεγάλες που και να ήθελες δεν μπορούσες να τις κάνεις πολλές φορές. Το θέαμα δεν έλειπε. Ίσως ήταν και μεγαλύτερο.

-Στο παγκόσμιο, το θέαμα δεν λείπει με μόνο 4 περάσματα και σε ταχύτητες ΚΟΚ.

Επίσης με λιγότερα δοκιμαστικά, εκτός του ότι ζεις τη γοητεία του \"ράλι\" έχεις και εξέλιξη διαφορετική σαν πλήρωμα. Επιπλέον είναι πιο καίρια η συμβολή του συνοδηγού.

Για τους χρόνους που ανέφερες, δεν είναι τίποτα άλλο από την αποτύπωση του ανταγωνισμού και των διαφορών μεταξύ των διαφόρων επιδόσεων. Αν ο 1ος από τον 2ο έχουν διαφορά 1\'\', ο ανταγωνισμός υπάρχει, άσχετα αν το κάνανε σε 5\' ή σε 5.30

Ακόμα πιο ομορφη και ανταγωνιστική μορφή αγώνων σε ράλι, τα σωστά στημένα ενιαία cup κλπ. τα οποία και εξαφανίστηκαν από το προσκήνιο λόγω της κατάντιας που επικρατεί την εποχή μας.

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2964 από GFA
Απαντήθηκε από GFA στο θέμα Απ:42o Ράλλυ Δ.Ε.Θ.
kane έγραψε:

...
Δυστηχώς αρμόδιος να βρώ λύσεις δεν είμαι εγώ αλλα ούτε και σεις.Το μόνο που μπορείτε να κάνετε εσείς ως αγωνιζόμενοι,είναι να σταματήσετε ΟΛΟΙ,ώστε να είναι δίκαιο το σπορ για ολα τα πληρώματα.
...


Eδώ λόγω ανικατότητας να ελεγχθούν τα συμφωνηθέντα καταργήθηκαν και τα άφησαν στην τύχη τους.
Μετά απο πολύ κόπο των οδηγών και των εκπροσώπων τους, και για αποφυγή των \"αργόσχολων/κατασκηνωτών\" επί των δοκιμών (και εξομείωση των διαφορών λόγω διαθέσιμου χρόνου) είχαν μπεί στους κανονισμούς τα 4 περάσματα. Φέτος μετά απο έναν τεράστιο κύκλο και λόγω ανικανότητας (μα πάλι ?B) )της αρχής να ελέγξει τους κανονισμούς της τα παράτησαν όπως ήταν πριν απο πολλά χρόνια !

Η ζωή μας κύκλους κάνει....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: glfrallycardspaskalip
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.365 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ