Back to Top
 
 
Επάνοδος του R40 με μεταφορά σε νέα πλατφόρμα (19 Μαρ 2017)

Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς λειτουργίας, η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το R40 και το φόρουμ μας ανανεώθηκαν στην τελευταία τους έκδοση. Έτσι θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε με τις τελευταίες ευκολίες που προσφέρουν οι νέες εκδόσεις της πλατφόρμας και για τα επόμενα 10 χρόνια :)

2o Σπριντ Δράμας

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3235 από makis
Απαντήθηκε από makis στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
gia na mathete pios ebale to empodio (sikein)!!!!! o k mayromatidis apo 2007

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3236 από tsosmi
Απαντήθηκε από tsosmi στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
νομίζω ότι από αυτή την \"κόντρα\" θα βγει κάτι καλό και ελπίζω αυτό να είναι ασφαλέστεροι αγώνες:unsure:

αυτό το πράγμα με το σικειν δεν μπορώ να το καταλάβω..δεν άκουσα κανέναν αγωνιζόμενο να λέει ότι συμφωνούσε με αυτό το σικειν και όμως δεν μαζευτήκαμε να μιλήσουμε σε κάποιον και το βάρος αυτής της κίνησης πέφτει σε αυτούς που είχαν τρέξει και πέρυσι (μια και αρκετοί το αντιμετωπίσαμε φέτος το συγκεκριμένο σικειν). Το ότι δεν υπάρχει έξοδος διαφυγής είναι όντως ένα θέμα, το ότι δεν υπήρχε αρμόδιος φορέας να μας προστατέψει σε περίπτωση ατυχήματος (σοβαρού ή όχι) είναι ένα θέμα. Το πού θα βάζανε να εκκινήσει το renault 5 είναι ένα θέμα, το τί ώρα μας δόθηκε (εκκίνησης ή παρουσίασης στο ΣΕΧ) είναι ένα θέμα και μπορώ να συνεχίσω με πολλά ακόμα παραδείγματα. Το χειρότερο είναι ότι αυτά όμως προκύπτουν συνέχεια και σε κάθε αγώνα!!
Απ\'ότι φαίνεται η αγάπη στο σπορ δεν φτάνει, χρειάζεται και γνώση για να ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ ένας αγώνας. Γιατί χρειάζεται σχεδίαση και λεπτομερής εμπεριστατωμένη τεκμηρίωση για το κάθε τί. Και η γνώση δεν λείπει μόνο από τους οργανωτές λείπει και από εμάς του αγωνιζόμενους και για αυτό το λόγο δεν μπορώ να κατηγορήσω τους πρώτους..εαν εγώ δεν ξέρω πώς να προστατευτώ πώς μπορώ να διεκδικήσω την προστασία αυτή?
επανέρχομαι στο θέμα του σικειν. ΕΑΝ πχ εγώ (ή κάποιος τελος παντων ο οποίος παίρνει στα σοβαρά την ασφάλεια του) γνώριζα το ΠΩΣ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ πρέπει να είναι το σικειν θα γκρίνιαζα (μια και είναι στην φύση μου η γκρίνια).Με λίγα λόγια αντί στις αναγνωρίσεις να περνάω έτσι απλά και να λέω \"να μωρέ προσοχή λίγο στα φρένα...και λίγο στην έξοδο\" έπρεπε να σταματήσω να δω τί στο διάολο γίνεται από κάτω σε περίπτωση μου γλυστρίσει..και ντροπή μου γιατί είναι το risk assesment το σπούδασα:angry:

Το δέσιμο των ελαστικών, που τελικά είναι ακατάλληλα απ\'ότι φαίνεται, πρέπει να είναι σχολαστικό και συγκεκριμένο. Το γνώριζαν οι άνθρωποι? Εμείς το γνωρίζουμε?
Και στο Κένταυρος είχε σικειν αλλά ήταν τύπου \"S\" και εαν έφευγες, θα ήταν στα φρένα μια ήταν μετά από στροφή με πολλά, θα έφευγες στο χωράφι και όχι στο γκρεμό. Και στα Γιάννενα είχε αλλά ήταν τύπου Τζέρσεϊ με τέλεια είσοδο και έξοδο!

Καταλήγω μια και πήρα φόρα πάλι ότι όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σε εμάς τους αγωνιζόμενους. Μας λείπει η γνώση. Τότε μόνο θα προστατευτούμε σωστά.
Ίσως το σικειν ήταν λάθος αλλά μίλησε κανένας?? Θα έπρεπε να είναι ενδιάμεσος εκεί να βολέψει τα λαστιχα γιατί είναι λογικό κάποιο αυτοκίνητο να τα μετακινήσει, για το ασθενοφόρο δεν θα μιλήσω..το αφήνω ασχολίαστο μια και σε κάθε αγώνα αυτό είναι το πρόβλημα μας.

Εαν αυτή την φορά τα πράγματα τα πάρουμε πρώτα εμείς σοβαρά και ενημερωθούμε τότε και μόνο τότε θα βγει κάτι πραγματικά καλό. Και το λέω αυτό γιατί όλοι θα αναλωθούν στην προσωπική κόντρα μεταξύ του δύο πολύ αξιόλογων κυριών και όχι στην ουσία του πράγματος που είναι η ασφάλεια των αγώνων.
Φιλικά
Μητσάκος
Last edit: 15 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tsosmi.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3237 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
ε το 2007 πάρθηκε κεντρική απόφαση από την ΕΘΕΑ και σε όλα τα ράλλυ ξεκίνησαν να μπαίνουν σικαίην. εγώ από το 2003 που ξεκίνησα δε θυμάμαι να είχα ξαναδεί σικαίην. έτσι ξεκίνησε αυτή η.. μόδα.
δε λέω, κάνουν δουλειά ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. βασικότερη από όλες είναι να υπάρχει φύλακας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτό πως το προσπερνάς ???????????????
όταν δεν υπάρχει φύλακας σε τόσο πρόχειρα στημένο σικαίην είναι σίγουρο ότι θα συμβεί κάτι. και όντως έγινε μόλις στη 10η διέλευση.

είναι φοβερή η έλλειψη ελέγχου της διαδρομής το πρωί της Κυριακής.

αν όλα ήταν ΟΚ, τότε θα συζητούσαμε και για τη θέση του σικαίην. αλλά αυτή τη στιγμή αυτό είναι η τρίχα και τα υπόλοιπα είναι η τριχιά!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3238 από tsosmi
Απαντήθηκε από tsosmi στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
tsosmi έγραψε:

...
Καταλήγω μια και πήρα φόρα πάλι ότι όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σε εμάς τους αγωνιζόμενους. Μας λείπει η γνώση. Τότε μόνο θα προστατευτούμε σωστά.
Ίσως το σικειν ήταν λάθος αλλά μίλησε κανένας?? Θα έπρεπε να είναι ενδιάμεσος εκεί να βολέψει τα λαστιχα γιατί είναι λογικό κάποιο αυτοκίνητο να τα μετακινήσει, ...


δεν το προσπέρασα νίκο μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
συμφωνώ απόλυτα στο ότι υπήρχε ελλιπέστατος έλεγχος το πρωί της Κυριακής.
αυτά που εντοπίζω εγώ σαν κύρια προβλήματα είναι η έλλειψη ενδιάμεσου και το ασθενοφόρο..:unsure:

να ξεκινήσω τον χορό των ερωτήσεων γιατί πραγματικά θέλω να μάθω 5 πράγματα?
1) ποιος σχεδιάζει την κάθε ειδική?
2) ποιος είναι υπεύθυνος για την καλή κατάσταση την ειδικής πριν τον αγώνα? Εννοώ check τις μπουκες, check τα χώματα, check τα σικειν check τα χρονόμετρα ckeck τα πάντα?
3) ποιος κρίνει σε ποια απόσταση πρέπει να είναι ο ενας κριτής από τον άλλο?
4) ποιος κρίνει εαν το ασθενοφόρο είναι κατάλληλο?
5) ποιος αφήνει κόσμο να κάθεται στην εξωτερική της στροφής
6) ποιος κρίνει την σειρά εκκίνησης?
7) ποιος ελέγχει όλους αυτούς?
Last edit: 15 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tsosmi.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3239 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
δεν έκανα quote.... στο Μάκη απευθύνομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 6 Μήνες πριν #3240 από tsosmi
Απαντήθηκε από tsosmi στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
glf έγραψε:

δεν έκανα quote.... στο Μάκη απευθύνομαι.

:P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3298 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
ο Μητσάκος μπήκε στο πνεύμα του R40 και blogαρε για τη Δράμα λίγο πριν την Αλεξανδρούπολη :laugh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3299 από makis
Απαντήθηκε από makis στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
sixaritiria sto pliroma mitsako niko poy einai kaloproereti kai kala pedia.
logo toy atiximatos mas de eimastan . na minete oli fili etsi mas dinete emas
toys diorganotes koyragio gia na sinexisoyme na kanoyme agones .
kai pali sixaritiria

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3300 από tsosmi
Απαντήθηκε από tsosmi στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
έλα μην τα παραλες!αφού αγκαλιαστήκαμε στον τερματισμό μάκη μου, αλλά που να θυμάσαι...τέτοιες ώρες τέτοια λόγια.
σε ευχαριστώ πολύ, γενικά, ξέρεις εσύ:P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3301 από makis
Απαντήθηκε από makis στο θέμα Απ:2o Σπριντ Δράμας
alithia den thimame

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: glfrallycardspaskalip
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.390 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ