Back to Top
 
 
Επάνοδος του R40 με μεταφορά σε νέα πλατφόρμα (19 Μαρ 2017)

Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς λειτουργίας, η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το R40 και το φόρουμ μας ανανεώθηκαν στην τελευταία τους έκδοση. Έτσι θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε με τις τελευταίες ευκολίες που προσφέρουν οι νέες εκδόσεις της πλατφόρμας και για τα επόμενα 10 χρόνια :)

Ενδιαφέρεται κανείς για χωμάτινα σπριντ στη Β.Ε. ?

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4632 από sotoskap
nik έγραψε:

sotoskap
Μπορεις να αναλύσεις το ποσό των 15000; και γιατί ένα χωμάτινο έχει περισσότερες απαιτήσεις;
Δεν έχω ασχοληθεί με διοργάνωση και δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα.


Ειναι παρα πολλα Νικο...!

Τα βασικα ειναι οι \"αρχοντες\", οι κριτες, τα πληρωματα των οχηματων ασφαλειας (ασθενοφορων-πυροσβεστικων μπορει και γερανοφορων), τα ξενοδοχεια, τα υλικα και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι τωρα...Εχω ομως μια λιστα που αν θελεις μπορω να στην δωσω!

Οι χωματινοι απαιτουν περισσοτερη ασφαλεια και χρειαζονται καποια ατομα και καποια μετρα ασφαλειας παραπανω.
Σημειωση : Δεν εχει τυχει να βοηθησω στην οργανωση χωματινου απλα γνωριζω καποια πραγματα επειδη μας το ειχαν προτεινει καποτε και το ειχαμε συζητησει.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας ! ! !
Last edit: 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sotoskap. Αιτία: nikname

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4633 από nik

Τα βασικα ειναι οι \"αρχοντες\", οι κριτες, τα πληρωματα των οχηματων ασφαλειας (ασθενοφορων-πυροσβεστικων μπορει και γερανοφορων), τα ξενοδοχεια, τα υλικα και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι τωρα...Εχω ομως μια λιστα που αν θελεις μπορω να στην δωσω!



Θα το ήθελα αν γίνεται!

Οι χωματινοι απαιτουν περισσοτερη ασφαλεια και χρειαζονται καποια ατομα και καποια μετρα ασφαλειας παραπανω.
Σημειωση : Δεν εχει τυχει να βοηθησω στην οργανωση χωματινου απλα γνωριζω καποια πραγματα επειδη μας το ειχαν προτεινει καποτε και το ειχαμε συζητησει.


Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως μια χωμάτινη διαδρομή μπορεί να έχει περισσότερες διακλαδώσεις άρα περισσότερα άτομα. Ίσως αυτό λύνεται με επιλογή κατάλληλης διαδρομής, όπως νομίζω και πολλά από τα προαναφερόμενα όπως Άρχοντες, και οδηγοί οχημάτων. Τα ξενοδοχεία μπορεί να είναι σε μορφή χορηγίας δωρεάν ή με μια πολύ μεγάλη έκπτωση.

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4634 από sotoskap
nik έγραψε:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως μια χωμάτινη διαδρομή μπορεί να έχει περισσότερες διακλαδώσεις άρα περισσότερα άτομα. Ίσως αυτό λύνεται με επιλογή κατάλληλης διαδρομής, όπως νομίζω και πολλά από τα προαναφερόμενα όπως Άρχοντες, και οδηγοί οχημάτων. Τα ξενοδοχεία μπορεί να είναι σε μορφή χορηγίας δωρεάν ή με μια πολύ μεγάλη έκπτωση.


Οπως και οτι οι χωματινες διαδρομες δεν εχουν μπαριερες και θα χρειαστει να εχεις ατομα (ενδιαμεσους κριτες) πιο κοντα μεταξυ τους. Στην ασφαλτο ειναι περιπου ανα 1 χλμ, φαντασου στο χωμα.
Θα χρειαστει σιγουρα, απο 2 οχηματα ασφαλειας δλδ 2 ασθενοφορα, 2 πυροσβεστικα και μπορει 3 γερανοφορα (πιθανον πιο πολλες εγκαταλειψεις).
Οι αρχοντες ειναι στανταρ στον αριθμο!

Τα ξενοδοχεια δεν ειναι μονο για αγωνιζομενους...Ειναι και για τα στελεχη-αρχοντες και για τους κριτες.

Ξεχασα και το συστημα χρονομετρησης (κοστιζει αρκετα). Επισης τα ψιλολογια ειναι τοοοσα πολλα που ανεβαζουν το \"κουστουμι\" και φτανεις εκει που προανεφερα.

Θα σου στειλω την λιστα να την δεις και οτι χρειαστεις ξαναμιλαμε...πινουμε και καφεδακι αν θελεις να τα πουμε τις λεπτομερειες!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας ! ! !
Last edit: 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sotoskap.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4635 από johnjohn8
Πιστεψε με το τι ξερω εγω και το τι δεν ξερω ασε να το γνωριζω εγω πολυ καλυτερα.Εχω δει πολλα και ακουσει πολλα περισσοτερα απο οσα νομιζεις.Επειδη καλως η κακως εχω ασχοληθει και εχω δει καποια λανθασμενα πραγματα τα οποια εχουν γινει και δυστυχως επαναλαμβανονται και προσπαθουμε τουλαχιστον απο τη μερια μου να μην γινονται και δεν ανεχομαι τετοιες συμπεριφορεςαπο ανθρωπους και παραγοντες που δεν με γνωριζουν.Εχεις μια αποψη λανθασμενη για μενα και διατηρεις μια σταση πολεμικη διχως λογο και αιτια.Για το κοινο καλο του σπορ ασε τις πολεμικες δηλωσεις και να αρχιζεις να συνεργαζεσαι για να αναδειχτει το σπορ και να επιστρεψουν οι αγωνες στη Βορειο Ελλαδα.Αρκει να δειξουμε ενονητα και οχι να συνεχιζουμε να δειχνουμε διχασμενοι γιατι αυτα βλεπουν αυτοι και οχι αγωνα δεν θα παρουμε αλλα ουτε δεξιοτεχνια σεν θα μπορουμε να κανουμε.Διατηρηστε λοιπον το ευ αγωνιζεσθαι μπας και παμε μπροστα....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4636 από nik
Ρε παιδιά λίγο καλή θέληση...μην τα παίρνουμε όλα επιθετικά και προσωπικά.
johnjohn8, αφού έχεις ασχοληθεί, θα ήθελα να μοιραζόσουν τις εμπειρίες σου με μας.
Μπείτε στη συζήτηση δημιουργικά. Διχογνωμίες θα υπάρξουν, αλλά ας επωφεληθούμε από αυτές

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4637 από glf
Γιάννη και γω σε παρακαλώ να δεις τι γράφεις. Δεν γράφεις τίποτα το χειροπιαστό.

Ας αφήσουμε τις υποδείξεις ο ένας στον άλλο και ας δίνουμε μόνο χρήσιμα στοιχεία. και η ιδέα για ένα καφέ μέσα στο ΣΚ είναι η καλύτερη δυνατή.
Μαζί με όποιον εκπρόσωπο λέσχης έχει ενδιαφέρον για να μας \"δείξει\" τα της οργάνωσης.

Φυσικά και δεν είναι σκοπός του... R40 να διοργανώσει αγώνες αλλά να φέρει πιο κοντά οργανωτές, αγωνιζόμενους και μακάρι και τους φίλους του σπορ που δεν συμμετέχουν ενεργά στη διοργάνωση αγώνων βοηθώντας την τοπική τους λέσχη.
και πάντα ο αρχικός στόχος ήταν να φέρουμε κανένα χωμάτινο σπριντ στη Β.Ελλάδα.

οκ, οι καιροί είναι δύσκολοι, τα φαινόμενα Τατιάνας είναι άφθονα στο χώρο αλλά μιας και έχουμε άνεση χρόνου μπροστά μας χωρίς αγώνες ράλλυ στη Β.Ελλάδα μπορούμε να κάτσουμε και να έχουμε μια δημιουργική συζήτηση και μακάρι και να βγει και ένα αποτέλεσμα από αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4638 από D.MAVRODIS
η διαφορά στο κόστος που έχει ενα ασφάλτινο απο ένα χωμάτινο σπρίντ είναι οτι το χωμάτινο χρειάζεται μηχανήματα για να είναι σε καλή κατάσταση ο δρόμος (γκρέιντερ κτλ) εαν επιλεγεί μια ειδική χωρις πολλές κοπάνες οι ενδιάμεσοι θα είναι όσοι και σε ένα ασφάλτινο.με λίγα λόγια ένα φιλικό χωμάτινο σπρίντ δεν χρειάζεται πάνω από 3000 ευρώ.προσωπικά πιστεύω οτι σαν λεμαχ με την αμέριστη συμπαράσταση την νομαρχίας Χαλκιδικής την οποία και έχουμε και πιθανόν με κάποιους τοπικούς χορηγούς θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε ένα φιλικό χωμάτινο σπρίντ με πάρα πάρα πολύ καλές παροχές ούτως ώστε να έχουμε τουλάχιστον 25 αυτοκίνητα.το θέμα είναι εάν θα μπορέσουμε να πάρουμε το οκ απο την εθεά.
για ότι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

ρε Βέροια-Νάουσα...μη μαλώνεται ρε!:) αγαπηθείτε!:)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4639 από johnjohn8
Νικο και Νικο, Δεν εχω προβλημα με κανενα αλλα οι συμπεριφορες συγκεκριμενων ανθρωπων με εχουν κουρασει γιατι κρατουν χρονια.Ο πόλεμος εχει ξεκινησει απο αυτους και καλο ειναι να σταματησει για να ειμαστε ολοι καλα.Τελος παντων εγω ξανα δεν ασχολουμαι με κανενα απο αυτους ολους που με και μας κατηγορουν για να τελειωνει το θεμα εδω.
Οσο για τις ειδικες καλο θα ηταν να γινει μια συναντηση να τις δουμε οπως ειπε και ο Hunter για να μπορεσουμε να δουμε που μπορει να γινει πιο ευκολα ενα χωματινο sprint και να συνεργαστουμε ολοι ασχετως λεσχης η περιοχης.
Κανονιστε μια συναντηση, κυριακη κατα προτιμηση, για να το συζητησουμε.
Περιμενω να δω ημερομηνιες κα ωρες....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4640 από sotoskap
:) :) :)

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας ! ! !
Last edit: 14 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sotoskap. Αιτία: παρα πολυ γελιο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 7 Μήνες πριν #4641 από johnjohn8
Επισης Νικο η Λ.Α. Ναουσας προς τα τέλη Οκτωβριου με αρχες Νοεμβριου θα διοργανωσει σε συνεργασια με την ΕΘ.Ε.Α. εκπαιδευτικο σεμιναριο κριτων.
Στο περιθεωριο αυτης της εκδηλωσης θα ειναι μια καλη ευκαιρια να σηζητησουμε με τους κυριους της ΕΘ.Ε.Α. που θα ερθουν για την πιθανοτητα διεξαγωγης ενος χωματινου sprint.
Για περισσοτερες πληροφοριες θα ενημερωθειτε εν καιρω....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: glfrallycardspaskalip
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.390 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ